10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаПолицискиот Синдикат во одбрана на граѓаните: Во правна држава не смееш на...

Полицискиот Синдикат во одбрана на граѓаните: Во правна држава не смееш на граѓанинот да му скратиш Уставното право !!!

Почитувани,

Со последните случувања сите сме сведоци на вистината која излегува на виделина, а за која СПМ јавно говореше неколку години наназад, за непрофесионалното, нестручно, полтронско и несовесно однесување на раководството на МВР.

За таа наша транспарентност бевме малтретирани, прогонувани и казнувани и како Синдикат но и како раководство и членство на СПМ.

Очигледно е дека дотогашното раководство работело на систематско уништување на институцијата, а особено на разрушување на ионака тенката релација полицаец-граѓанин. Тоа се потврдува со несовесното и неодговорното работење во насока на промената на личните документи и патните исправи во сите фази.

Во поглед на заштита на полицаецот во периодот кој следува, во насока на слободно извршување на неговите задачи, без притоа да се предизвика револт кај граѓаните и нарушување на нивните уставни и човекови права, во согласност со меѓународните конвенции, како Синдикат апелираме и бараме:

До Владата и Собранието веднаш, без политички предрасуди, да ги разгледа и усвои Предлог законите за измени и дополнување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и законот за измени и дополнувања на Законот за патни исправи доставени од Министерство за внатрешни работи / Мinistria e Punëve të Brendshme.

Нагласуваме дека, со постоечките одредби со кои престануваат да важат возачките дозволи и патните исправи, работниците на МВР, особено полицајците се доведени во завидна положба кон граѓаните, да постапуваат по закон, а од друга страна да им ги скратат Уставните права. Тоа во една правна држава не смее да се дозволи. Тоа ќе предизвика револт на граѓаните кој ќе биде дирекно насочен и искажан кон полицаецот, а со тоа таквиот револт ќе доведе до девијантни појави кои се апсолутно непотребни и не носат ништо добро за никого.
Се надеваме дека ќе допреме до совеста и човечноста на припадниците на Владата и Собранието и дека без одлагање, во најкус временски рок ќе ги донесат овие предложени измени и дополнувања на законите и со тоа ќе се спречат револтот и конфликтите.

Во овој контекст на заштита на полицајците и граѓаните, апелираме и до другите синдикати во МВР, да го подржат овој апел и заеднички да покажеме дека прв и основен приоритет ни се пред се граѓаните и нашите колеги. 👮‍♀️🇲🇰👮

#враќањенапрофесионализмотвополицијата
#новатаеранапрофесионализмот
#силанановотовреме

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...