22 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаДУИ нема да го поддржи Пендаровски за нов претседателски мандат?

ДУИ нема да го поддржи Пендаровски за нов претседателски мандат?

ДУИ дефинитивно со свој кандидат ќе го трча првиот круг од претседателските избори, брифираат партиски извори за дел од медиумите. Се чека само потврда од партиските органи дали тоа ќе биде министерот за надворешни Бујар Османи.

Тој пак за Сител вели дека засега партијата нема дефинитивна одлука ниту за свој претседателски кандидат, ниту за заеднички листи со коалицискиот партнер СДСМ на парламентарните.

Партиските брифинзи пристигнуваат само ден откако шефот на државата одби да го потпише Законот за игри на среќа, кој во собраниска процедура го буткаше токму ДУИ как предизборно ветување. Пендаровски кој засега е најсериозен кандидат на СДСМ за нов мандат, по вчерашната одлука сосема извесно е дека не може да се надева на поддршка од партијата на Ахмети.

Но тој денеска без конкретен одговор на ова прашање.

„Законот го гласаа 55 пратеници. Од тие 55 пратеници за Законот гласаше комплетната пратеничка група на СДСМ, па треба да ме прашате дали очекувам поддршка и од СДСМ. Одлуката ќе биде донесена на 5 до 10 денови“, вели Пендаровски

Според досегашните најави, големо ќе биде избирачкото ливче на 24 април.

ВМРО-ДПМНЕ својот кандидат ќе го бира на конгрес на почетокот на идниот месец, а кандидати покрај ДУИ, најавуваат и од Европскиот сојуз за промени, Левица ја номинираше професорката Билјана Ванковска, кандидатура најави и докторот Вело Марковски, а кандидати се најавуваат и од ЗНАМ на Максим Димитриевски и од партијата ГРОМ на Стевчо Јакимовски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...