22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаПосле 12 години, одблокирана сметката и на ЈП НИСКОГРАДБА Охрид.

После 12 години, одблокирана сметката и на ЈП НИСКОГРАДБА Охрид.

Донев:
Незалудна била искрената и чесна работа и после 12 години се оствари мојата желба да ја видам ЈП НИСКОГРАДБА со одблокирана сметка.

  1. Процесот на раздолжување го започнав во 2013 година како директор на јавното претпријатие Нискоградба заедно со тогашната локална самоуправа предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

За само 4 години заедно со Секторот за финансии и вработените кои веруваа во нас успеавме да вратиме 40 милиони денари од вкупниот долг кој надминуваше 70 милиони денари.

ВМРО-ДПМНЕ го смени дотогашниот принцип на работа за испумпување на парите од граѓаните кон приватни фирми(подизведувачи), а со тоа ги спаси од тотален колапс јавните претпријатија.
Нискоградба беше носител на голем број проекти кои ги реализираше Општина Охрид.

После моето заминување оставив побарување од реализирани проекти кон општината од 24 милони денари, 4 милиони денари на сметката на претпријатието и 0 денари долг за тековни обврски кон доверители.

Чесно е да се спомене дека и новото раководство продолжи со трендот на намалување на долгот, но со далеку помал интензитет.

Процесот на конечно раздолжување и инвестиции се започна со исплатата од над 10 милиони денари од страна на градоначалникот за одблокирање на сметката, и 20 милиони денари инвестиции во нова механизација.

Денес Нискоградба има одблокирана сметка, нова механизација и ќе се бори во иднина да овозможи подобри и поквалитетни услуги кон граѓаните, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев, на фејсбук, после обелоденувањето од страна на градоначалникот Кирил Пецаков за одблокираната сметка на “Нискоградба”.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...