11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаНе важи повеќе правилото Две Недели За Пасош- Граѓанит чекаат и по...

Не важи повеќе правилото Две Недели За Пасош- Граѓанит чекаат и по два месеци, за да го подигнат новиот пасош со Северна !!!!

Вистински хаос, граѓаните останаа заробени во сопствената земја- Се сликавме за нов пасош пред месец и пол, сеуште не можам да си го подигнам пасошот, од таму ми велат ќе мора да почекате не се готови но до кога
, прашуваат граѓаните????
Едвај фативме термин за пасош со врски и што дека кога не се готови и по месец дена, велат за Шило Магазин !!!!

„Ако тесно се толкува Преспанскиот договор може да се каже дека е прекршување, но ова реално е прилагодување на настанатиот проблем кон обврските“, вели Милошоски.

Државите во странство, смета Милошоски, ги интересира дали пасошот на некој граѓанин кој стигнал на нивните граници е со валиден датум, соодветна слика и дали граѓанинот е на листата на Интерпол, а не кое е името на неговата држава.

-Пратениците ги изгласаа законските измени, возачките дозволи без „Северна“ ќе важат до 31 декември
Треба да се изработат 800.000 пасоши

На 12 февруари оваа година истече периодот од пет години според одредбата од Договорот од Преспа потпишана во 2018 година, со која престануваа да важат патните исправи и документите за меѓународна употреба што го содржат старото име на државата.

Граѓаните за патување во странство мора да имаат пасош со Северна Македонија. Но, покрај немањето термини, проблем останува и немањето примероци за оваа патна исправа. Граѓаните кои аплицирале велат дека чекаат еден или повеќе месеци за да го добијат пасошот со Северна Македонија, на никој не го интересира како овие луѓе ќе ја напуштат државата, но за жал никој нема конкретен одгивор кога ќе бидат изработени пасошите и покрај чекањеото од месец, два !!!!

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...