11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време.

Целта е велат, граѓаните да имаат повеќе време за да се посветат на семејството, а на тој начин да се зголеми и нивната продуктивност на работните места. Овој предлог ќе биде дел од изборната програма на интегративците на претстојните избори.

Предлогот засега е само идеја. Останува неизвесно дали ќе најде поддршка и од другите политички партии. Сепак работодавачите имаат став. Според нив овој предлог треба да е избор, а не правило. Ангел Димитров од организацијата на работодавачи вели дека скратеното работно време веројатно ќе значи и помали плати.

Кај услугите кај креативните дејности и секако администрацијата намалувањето на тие 4 5 часа во петок нема да се одрази на нивните услуги, но кај производство ќе значи помало производство и помала плата за работници, што верувам не е цел на никого.

Со измена на Закон за работни односи кај оние дејности каде може да се договорат сам работодавач со синдикат на фирма да не мора да се работи 40 туку 35 часа, но тоа да е можност, а не задолжителност.

Инаку ова не е прв пат во земјава да се дискутира на оваа тема и да се нудат вакви предлози, но досега за ниеден предлог не се отвори поширока дебата.

Во светот има фирми во кои веќе некој период се работи со скратено работно време, а Финска е првата земја со предлог да се работи само 4 дена во неделата и тоа со скратено работно време.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...