11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаМартинки – Да или не?

Мартинки – Да или не?

Првиот ден од месецот март, според народните верувања е ден на Баба Марта, митски лик со кој се поврзани повеќе обичаи и традиции. Во народните преданија, Баба Марта (месец март) е сестрата на Голем Сечко (јануари) и Мал Сечко (февруари) и таа е претставена како лик со непредвидлив карактер, од добродушна и мирна до лута и злобна. Од таму и изразот Баба Марта се користи за променливото време во месецот март.

БАРАЈ

Gostivarpress.mk
ВЕСТИМартинки – Да или не?Објавено пред 7 години на 01/03/2017Од Gostivarpress.mk
Првиот ден од месецот март, според народните верувања е ден на Баба Марта, митски лик со кој се поврзани повеќе обичаи и традиции. Во народните преданија, Баба Марта (месец март) е сестрата на Голем Сечко (јануари) и Мал Сечко (февруари) и таа е претставена како лик со непредвидлив карактер, од добродушна и мирна до лута и злобна. Од таму и изразот Баба Марта се користи за променливото време во месецот март.

Најпознатиот симбол на третиот месец од годината се мартинките. Тие се прават со црвен и бел конец кои се усукуваат и така преплетени се ставаат околу раката или закачени на облеката се` додека расцвета првото дрво. Верувањата се дека кога ќе расцвета првото дрво, мартинката се закачува на него со желби за здравје на целото семејство.

Црквата смета дека мартинките се пагански обичај. „Луѓето што ги носат веруваат дека мартинките, откако ќе ги стават на себе на први март, не смеат да ги извадат сѐ до доаѓањето на пролетта и ластовичките (или штрковите) и сѐ додека да расцути првото дрво. Вадењето на ‘мартинката’, пред време, се смета за несреќа и затоа луѓето ја чуваат со страв. Таквото верување нема никаква врска со православната вера, туку е обично суеверие. Ние христијаните на раката, или во раката носиме бројаница, украсена со крст, која ни служи за молитва“, стои во објава на Бигорскиот манастир..

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...