18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаЕкс-шампионот во бокс Бесар Нимани убиен на улица во Германија

Екс-шампионот во бокс Бесар Нимани убиен на улица во Германија

Косовскиот трофеен боксер Бесар Нимани е застрелан во германскиот град Билефелд, пренесува Билд.

Убиството се случи на 9 март. Според изворот, спортистот бил убиен на излегување од фризерскиот салон. Очевидци пријавиле шест до осум истрели.
Се претпоставува дека убиството го извршила група од 5-6 лица. Брзата помош која пристигнала на местото на настанот немала време да го спаси 38-годишниот спортист, тој починал на лице место.

Нимани ја освои светската титула во велтер категорија на Меѓународната боксерска федерација (IBF). Во професионалниот ринг има 25 победи и еден пораз.
Во 2013 година, Нимани беше застрелан за време на улична тепачка. Имено, заедно со неговиот брат Берат и еден пријател – влегле во кавга во турски ресторан во близина на станицата Билефелд.

Притоа Берат удрил некого по глава со шише, но бил изваден пиштол и испукани куршуми при што се повредени пет лица, меѓу кои и Нимани.

Во таа прилика на сторителот му е изречена затворска казна од 18 месеци за непочитување на законите за оружје.

Нимани беше боксер од Косово кој се преселил во Германија како бегалец за време на косовскиот конфликт во 1997.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...