27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСлужбеникот кој наместо "венчаница им издал умреница" ќе биде санкциониран од работа...

Службеникот кој наместо “венчаница им издал умреница” ќе биде санкциониран од работа !!

Од управата за водење матични книги се извинија до семејството на Стевчо Јакимовски за, како што велат, немилиот настан, велејќи дека се работи за несакана грешка на издаден погрешен образец. Додаваат дека административниот службеник што го направил пропустот во краток рок ќе биде санкциониран.

„Направен е увид во целокупното постапување по предметното барање за издавање на извод на интернационален образец од матична книга на венчаните. Утврден е пропуст сторен од страна на административен службеник, вработен во управата, подрачно одделение Скопје и истиот во краток рок ќе биде санкциониран, согласно законот за административни службеници“, пишуваат од управата за водење матични книги.

Градоначалникот на Општина Карпош, и претседателски кандидат, Стевчо Јакимовски денеска се пожали на, како што рече, траорна и смешна грешка. Матичните служби, на неговиот син и снаа, наместо венчаница, им издале умреница.

Семејството на Јакимовски не е единствено со вакви погрешени документи. Ревизорскиот извештај од 2021 година покажа дека во 2019 година, управата за водење матични книги издала скоро 22.000 згрешени документи, што претставува 4 отсто од сите документи.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...