30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаКоцкарниците нема да се селат подалеку од училиштата-Законот за игри на среќа...

Коцкарниците нема да се селат подалеку од училиштата-Законот за игри на среќа не помина во Собрание

Законот за игри на среќа, со кој требаше казината да се оддалечат на 500 метри од училиштата не го помина второт собраниско гласање откако не беше потпишан од претседателот Стево Пендаровски. За овој закон да биде усвоен требаше апсолутно мнозинство од 61 пратеник, а за него гласаа само 51, односно фалеа дури 10 гласови.

Законот со месеци предизвикуваше реакции во земјата, а беше вратен од претседателот Пендаровски, кој побара да помине низ јавна расправа место да се прифати по скратена постапка со европско знаме. Асоцијација на приредувачи на игри на среќа тврдеше дека донесувањето на овој закон ќе остави илјадници граѓани без работа оти ќе бидат затворени речиси сите казина и обложувалници низ Скопје.
Имајќи ја предвид Одлуката од Уставниот суд У.бр. 115/2019 од 14.05.2020 година, според која за да биде усвоен законот потребни се најмалку 61 глас ЗА, при одлучувањето за Законот за игри на среќа и забавни игри, на 145. седница, законот доби поддршка од 51 глас ЗА, со што не се исполнети условите за законот да биде усвоен и со тоа завршува процедурата по тој закон“, велат од Собранието.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...