22 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМирко Попов се бори за живот на скопските клиники!

Мирко Попов се бори за живот на скопските клиники!

Страшна вест сподели македонскиот музички портал. Еден од најпознатите македонски автори и продуценти на електронска музика, Мирко Попов, се бори за живот на една од скопските клиники, неофицијално дознава порталот „Музика 24“.
Според истиот извор, првиот човек на ПМГ Колектив доживеал тежок облик на мозочен удар.
Инаку, Мирко Попов е роден на 15-ти октомври 1972 година во Скопје и е еден од најпознатите македонски автори и продуценти на електронска музика.

Од 2008-та до 2010-та година бил и главен и одговорен урeдник на Канал 103. Во 1993 година ја формира Прогресивната Мултимедијална Група (ПМГ Колектив) во 1995 година од Мирко Попов и Александар Малевски, како манифест на акцијата која треба да го победи незадоволството од актуелната состојба.

Во 1998 година ја формирал ПМГ Рекордингс, дискографска куќа денес е водечка независна дискографска куќа во земјата, со повеќе од седумдесет изданија. Во 2011 година, со намера да ја отслика духовната атмосфера на ПМГ подиумот за танц, ја покренал етикетата Патерн ПМГ, специјализиран за електронска денс музика.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...