11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветЕве како помина терористот кој Русите го фатија по извршениот масакр (ФОТО)

Еве како помина терористот кој Русите го фатија по извршениот масакр (ФОТО)

На социјалните мрежи се објавени наводни фотографии од излетаниот автомобил со кој терористите се обиделе да побегнат од местото на настанот, а на една од фотографиите се гледа лице кое е осомничено дека учествувало во нападот во Москва.

Нападот се случил во 18 часот кога најмалку три лица во маскирни униформи упаднале во „Crocus City Hall“ каде меѓу другото во тој момент се одржувал концерт на популарната руска група „Пикник“.
Директорот на ФСБ Александар Бортников информираше дека се приведени 11 лица, меѓу кои и четворица терористи кои директно биле вклучени во терористичкиот напад во Москва.

Најмалку 93 лица загинаа, а повеќе од 100 се повредени во терористичкиот напад на градското собрание Крокус, за кој одговорноста ја презеде Исламската држава.

News 24
ОБЈАВЕНИ ФОТОГРАФИИ 16+: Еве како помина терористот кој Русите го фатија по извршениот масакр (ФОТО)
СВЕТ
23.03.2024. 09:52

ОБЈАВЕНИ ФОТОГРАФИИ 16+: Еве како помина терористот кој Русите го фатија по извршениот масакр (ФОТО)
На социјалните мрежи се објавени наводни фотографии од излетаниот автомобил со кој терористите се обиделе да побегнат од местото на настанот, а на една од фотографиите се гледа лице кое е осомничено дека учествувало во нападот во Москва.

Нападот се случил во 18 часот кога најмалку три лица во маскирни униформи упаднале во „Crocus City Hall“ каде меѓу другото во тој момент се одржувал концерт на популарната руска група „Пикник“.

Директорот на ФСБ Александар Бортников информираше дека се приведени 11 лица, меѓу кои и четворица терористи кои директно биле вклучени во терористичкиот напад во Москва.

Најмалку 93 лица загинаа, а повеќе од 100 се повредени во терористичкиот напад на градското собрание Крокус, за кој одговорноста ја презеде Исламската држава.

Напаѓачите буквално отвориле оган врз присутните цивили од вратата, а потоа фрлиле бомба или запалив материјал кој предизвикал голем пожар. На местото на настанот излегле припадници на итната помош, како и голем број специјалци кои влетале во зградата.

Неколку часа подоцна беше објавено дека зградата е безбедна и дека пожарот е локализиран. Потоа започна евакуацијата на ранетите и загинатите, а ИСИС објави дека нејзините членови успеале да побегнат по нападот.

Пораки со сочувство и осуда за нападот пристигнаа од целиот свет, од САД до Белорусија.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...

Давкова: Денес во Валандово се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов.

Во пријатната атмосфера, денес, во неговиот роден град Валандово, се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов. Имавме можност да поразговаравме за многу...