20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаХристијан Мицкоски: За мене државата има едно име, а тоа е Македонија

Христијан Мицкоски: За мене државата има едно име, а тоа е Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешниот тв дуел со Димитар Ковачевски рече дека за него државата има едно име, а тоа е Македонија и не смета дека требало да го промени однесувањето ако ја добие довербата од граѓаните.

„За мене Македонија е Македонија и така ќе биде“ – вели Мицкоски на прашањето околу променетото уставното име на државата.
Незнам зошто ние мора да го промениме однесувањето ако ја добиеме довербата на граѓаните. За мене Македонија е Македонија и ќе биде Македонија. За мене мојата држава е и ќе биде Македонија. Моите предци ќе бидат горди на мене а не како на некои кои се срамат од своето поколение“, рече Мицкоски.

Ковачевски му возврати дека тој дури и не ги менувал ставовите, туку тој воопшто немал став.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...