22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаБојмацалиев: Внатрешна контрола во МВР ќе го разгледува приведувањето на новинарот Салиу

Бојмацалиев: Внатрешна контрола во МВР ќе го разгледува приведувањето на новинарот Салиу

Во текот на вчерашниот ден имавме случување каде беше уапсен новинар, имавме бурна реакција од граѓаните и оправдана е реакцијата, рече заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев по посетата на СВР Охрид одговарајќи на новинарско прашање за приведувањето на новинарот Фуркан Салиу.
Потецираше дека во моментов имаме министер кој е од политичка партија кој во минатато знаеше да се спротивстави на гласните новинари, да ги апсат, да затвораат телевизии и сосема оправдано е, вели, што граѓаните реагираат на овој начин.

Во врска со тоа што и како се случувало јас нема да дадам повеќе информации од тоа што е дадено во соопштението на МВР, бидејќи од денес и внатрешна контрола е вклучена во самиот тек. Што точно се случувало, на кој начин е упасен, дали имало потреба и за сето тоа што е преземено, мој коментар ќе дадам по завршување на извештајот од внатрешна контрола, рече Бојмацалиев.

На прашањето на новинарите дали можело и поинаку да се постапи, Бојмацалиев рече дека секогаш постојат повеќе начини да се постапува, а дали тоа бил исправниот начин ќе покаже внатрешната контрола по случајот.
OhridNews

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...