18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски црн појас V дан , поранешен светски вицешампион , од 15.04 – 22.04 2024 ќе учествува на Европското Таеквондо ИТФ првенство во Копер–Словенија
Благодарение на генералниот спонзор “ПН МЕТАЛ”, Агенцијата за млади и спорт и општина Охрид , Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација повторно ќе биде дел од Европската Таеквондо ИТФ елита во Копер–Словенија. Нашата репрезентација ќе ја претставуваат десет членови од кои три официјални лица, од кои едниот е и тренер и официјлано лице, двајца тренери, и шест натпреварувачи.
Марјанчо Лазаревски, претседател на М.Т.Т.Ф и национален тренер црн појас V дан
Зоран Парулески, потпретседател на М.Т.Т.Ф
Даниел Крстески, претседател на дисциплинска комисија на М.Т.Т.Ф
Давид Велковски, национален тренер црн појас I дан
Боите на нашата држава ќе ги бранат:
Христијана Парулеска, црн појас I дан, ќе се натпревараува во јуниорки 14-15 години во две дисциплини , форми црн појас I дан, борби – 55 кг. (државен првак во борби и актуелна Евроспка шампионка од Јесоло-Италија 2023, бронзен медал во борби од Светско првенство од Астана Казахстан2023 година, европска вицешампионка од Пореч –Хрватска 2022год.
Давид Крстески, црн појас I дан , ќе се натпревараува во јуниори 14-15 години во две дисциплини, форми црн појас I дан , борби – 63 кг. (државен првак во борби и форми , европски вицешампион од Пореч –Хрватска 2022год.)
Елена Јанеска, црн појас I дан , ќе се натпревараува во јуниорки 16 -17 години во две дисциплини, форми црн појас I дан , борби – 70 кг. (државен првак во борби и форми, европска вицешампионка од Пореч –Хрватска 2022год.)
Марио Крстески, црн појас I дан , ќе се натпревараува во сениори 18-35 години во спаринг борби – 58 кг. (државен првак во борби )
Софија Колушоска, црвен појас , ќе се натпревараува во јуниорки 14-15 години во две дисциплини , форми за црн појас I дан, борби – 55 кг. (државен првак во форми )
Владимир Димитриевиќ, црн појас I дан , ќе се натпревараува во јуниори 16-17 години во спаринг борби – 69 кг. (државен првак во борби )

Сите членови на нашата екипа имаат антидопинг сертификати, кои се задолжителни за учество на сите врвни натпреварувања. Подготовките течеа последните 2 месеци секојдневно , под будното око на националниот селектор Саша Поповски црн појас V дан, го дадовме сиот наш максимум и се надеваме на солидни резултати, според нивниот историјат на успеси можеме да веруваме во нашите натпреварувачи . Тројца од нашата екипа Христијана Парулеска, Елена Јанеска, Давид Крстески се освојувачи на европски медали од Европски првенства, Владимир Димитриевиќ , Софија Колушоска се стигнати до четвретфинале на Евроспко првенство, додека Марио Крстески кој е освојувач на многуброји меѓународни медали ,ќе дебитира за прв пат на Европско првенствово сениорска конкуренција . Сите членови во текот на припремите , упорно се спремаа со цел да ја претсават нашата држава во најубаво светло, што ни е добар показател да се надеваме на добар пласман и на ова Европско првенство, сите натпреварувачи имаат освоено многубројни медали , па се надеваме дека ќе го дадат максимумот и ќе не израдуваат со добар пласман, вели Марјанчо Лазаревски претседател на М.Т.Т.Ф и предводник на нашата репрезенатција.
Исто така , Марјанчо Лазаревски корисити прилика да изрази најголема благодарност на генералниот спонзор “ПН МЕТАЛ”, кој е најзаслужен за сите нивни досегашни успеси и за нивниот настап на ова Европско првенство,истотака најголема благодарност до Агенцијата а млади и спорт и општината Охрид, кои истотака се заслужни за нивниот настап на ова Европско првенство и вреднувањето на нивниот спорт.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...