29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаТрадиционално од Света Петка Велгошти, ВМРО ДПМНЕ ја започна парламентарната кампања.

Традиционално од Света Петка Велгошти, ВМРО ДПМНЕ ја започна парламентарната кампања.

Огромен број граѓани вечерва присуствуваат на големиот народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид од каде партијата традиционално ја започнува кампањата за парламентарните избори.

Кандидатите за пратеници на чело со лидерот Христијан Мицкоски и градоначалникот Кирил Пецакаов денес парламентарната кампања ја започнаа од манастирот Света Петка во селото Велгошти.

Најавени се обраќања на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова, како и на претседателот на партијата и носител на листа во првата изборна единица Христијан Мицкоски.

На митингот ќе се обрати и Ѓорѓија Сајкоски, носител на листа во ИЕ 5, но и кандидатите за пратеници Сашо Донев, Лидија Петкоска, Грација Бакрачевска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...