21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаШвајцарија победник на Евровизија – момчето ја освои Европа со лакирани нокти,...

Швајцарија победник на Евровизија – момчето ја освои Европа со лакирани нокти, мини здолниште и нашминкано лице..

Швајцарскиот пејач Немо победи на изборот за песна на Евровизија во шведскиот град Малме, пренесоа светските агенции.

Немо доби 591 поен со песната „The Code“. На второ место е хрватскиот уметник Бејби Лазања со предизвикувачката песна „Рим Тим Таги Дим“ и 547 поени, а зад неа се Украинката Аљона Аљона и Џери Хејл. Нивната емотивна и религиозна песна Тереза ​​и Марија собра 453 поени, јави ДПА. Франција е четврта со 445 бодови, а Еден Голан е петта со 332 бода.

Швајцарија победува на натпреварот по трет пат. Претходниот беше во 1988 година со песната „Ne partez pas sans moi“ од Селин Дион.

Израелката Еден Голан беше пречекана со свирежи и извици „браво“, но салата замолкна поради нејзината изведба, на инсистирање на организаторите.

Конкурсот, кој Европскиот совет за радио и телевизија го утврди како аполитичен, годинава помина под сенка на протести поради учеството на Израел. За прв пат во својата историја, учесник – Холанѓанецот Јост Клајн беше дисквалификуван пред финалето по инцидент со снимател. Неколку часа подоцна, норвешкиот водител се повлече поради вмешаноста на Израел.

Изборот за песна на Евровизија се одржува секоја година од 1956 година. Се емитува на телевизиите на земјите учеснички и привлекува голем интерес кај гледачите. Во 2023 година, над 160 милиони луѓе го гледаа. Годинава проценките се за 180 милиони гледачи.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...