22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПолициски службеник фатен со над 10.000 евра мито, се испитува кај кого...

Полициски службеник фатен со над 10.000 евра мито, се испитува кај кого требало да завршат парите

Овластено службено лице, вработена како Виш аналитичар во скопска полициска станица е лишено од слобода под сомнение за сторено кривично дело измама со обележани над 10 илјади евра.

Како што дознаваме, акцијата била спроведена од Одделот за внатрешна контрола и Одделот за криминалистичка полиција…
Според нашите информации вработената посредувала за добивање на социјални станови од Б категорија, но се испитува поврзаноста со други високи полициски службеници. Извршен бил претрес во службените простории кое вработената ги користела при што била пронајдена пообемна сомнителна документација која е поврзана со кривичното дело. Неофицијално, во нејзиниот дом е пронајдено и оружје кое најверојатно е без дозвола.

МВР се очекува да објави повеќе детали за случајот во текот на денот.

Министерот Панче Тошковски повеќе пати најавуваше дека законот ќе важи за сите подеднакво и дека борбата против корупцијата ќе продолжи.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...