22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВо завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да се нагласи дека овде се работи за два поголеми одделни проекти и тоа изработка и поставување на ограда и партерно уредување на училишниот двор, велат од Секторот за образование при Општина Охрид.

Пред започнување на активностите за партерното уредување претходеа три помали проекти: изведба на комплетна атмосферска канализација на училишната зграда и спортската сала, комплетна водоводна мрежа со нов приклучок хидрантска мрежа поставена за првпат, која е од големо значење за објектот. Проектот за поставување на нова оградата е комплетно реализиран, како и трите помали претходно наведени проекти. Во моментов е завршена електричната и водоводната инсталација за потребите на дворот, завршено е потребното нивелирање и тампонирање на теренот, како и асфалтирање на игралиштето и патеката за трчање. Завршени се бетонските постаменти за канделабрите, клупите, фонтаните и амфитеатралните училници, информираат од Секторот.

Посочуваат дека завршувањето на партерното уредување на дворот најмногу ќе зависи од временските услови, но со план да биде завршено во најбрз можен рок.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...