22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаАфрим Гаши од „Вреди“ ќе биде претседател на Собранието?!

Африм Гаши од „Вреди“ ќе биде претседател на Собранието?!

Движењето ЗНАМ на Максим Димитриевски ќе биде дел од владата на идниот мандатар Христијан Мицкоски само ако нивната платформа стане дел од владината програма зашто станува збор за идентитетско и идеолошко прашање за партијата. Во спротивно, како што вели за „Слободен печат“ висок функционер на ЗНАМ, ќе останат во опозиција.

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Вреди“ ги договорија првиот и вториот владин ешалон, а лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, на утрешната конститутивна собраниска седница ќе биде предложен за нов претседател на Собранието, брифираат за „Слободен печат“ извори од албанскиот политички блок. Според нашите информации, планот на ВМРО-ДПМНЕ и на „Вреди“ е Гаши утре да биде избран за претседател на Собранието иако конститутивната седница според собранискиот Деловник, може да трае три дена.
претресот, а најдоцна до 24 часот.
И за избор на претседател на Собранието се води единствен претрес, кој не може да трае повеќе од еден ден. Гласањето за избор на претседател на Собранието се врши по завршување на претресот, а најдоцна до 24 часот. Кандидат за претседател на Собранието може да предлага Комисијата за прашања на изборите и именувањата или најмалку 20 пратеници. Според наши информации, ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ најверојатно кандидатот за претседател Гаши ќе го предложат со потписи на 20 пратеници, за тој да биде единствен предлог за претседател на Собранието.
Слободен Печат

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...