22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаЗабаваИзолирано амазонско племе за прв пат добило интернет – Сега по цел...

Изолирано амазонско племе за прв пат добило интернет – Сега по цел ден гледале порно !!

Тинејџери од далечно бразилско племе станале зависници од порнографија само неколку месеци откако добиле пристап до брз интернет.

Како што пишува британскиот Њујорк Тајмс, луѓето од Марубо, кои стотици години живеат во мали колиби покрај реката Итуа во Амазон, од септември се поврзани со сателитскиот интернет на американскиот милијардер Илон Маск, Старлинк.

Заедницата брзо ја усвоила новата технологија и станала возбудена поради можноста брзо да се повика помош во случај на каснување од отровна змија или да се комуницира со далечни роднини.

Но, американскиот весник укажува и на помалку посакуваните последици од пристапот до интернет.

Членовите на племето станаа помалку активни бидејќи цел ден го поминуваат лежејќи се во хамаки, залепени за телефоните и WhatsApp, разговарајќи со непознати на Инстаграм. Пред сè гледаат порнографија. Според Њујорк Тајмс, некои млади мажи развиле агресивно сексуално однесување откако првпат во животот биле изложени на порнографија, што е големо отстапување од нивната култура каде што јавното покажување наклонетост е табу-тема.

Племето Марубо е израснато во култура каде дури и бакнувањето во јавност се смета за скандалозно, но сега тие споделуваат експлицитни видеа едни со други. Племенскиот водач Алфредо Марубо предупредува дека членовите на племето престанале да комуницираат со своите семејства откако добиле пристап до Интернет.

Еден од племенските абориџини тврди дека сите биле многу среќни кога интернетот дошол во нивното племе, но сега од ден на ден е сè полошо бидејќи тие стануваат се помрзеливи и ги прифаќаат навиките на западниот свет.

Друг тврди дека племето сега е принудено да ги ограничи часовите кога членовите можат да пристапат на интернет, бидејќи неговото воведување толку ја променило рутината што мажите повеќе не сакаат да прават ниту основни работи како лов.

„Во селото, ако не ловиш, не садиш, не јадеш“, нагласи Алфредо Марубо. Членовите можат да пребаруваат на интернет два часа наутро и пет часа попладне и цел ден во недела.

Старлинк, со приближно 7.500 сателити во орбитата, овозможува поврзување во тешко достапни области. Технологијата првпат беше достапна во Бразил во 2022 година, но минатата година стигна до најоддалечените области на Амазон.

Еден племенски поглавар изразува загриженост дека младите луѓе кои го поминуваат целото попладне на своите телефони би можеле да ги загрозат традиционалните вредности. Сепак, можноста за итна медицинска помош овозможена преку интернет носи непроценливи придобивки, кои според некои лидери ги надминуваат негативните последици, пренесуваат медиумите.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...