28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОтровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до болницата во Дебар, каде му бил спасен животот.

Директорот на дебарската болница, Јетлумт Пашоли, изјави дека често спасуваат животи на луѓе каснати од змија, вклучувајќи и жители од Албанија, бидејќи болницата во Пешкопеја им е подалеку.
Во последните неколку дена, двајца странски државјани добиле серум против змиски отров во дебарската болница, со што нивните животи биле спасени.

– Во еден случај, лицето било од соседни албански населени места, каде што немало серум, а нашата болница е поблиску од регионалната во Пешкопеја, така што помошта се дава побрзо и навреме. Доколку серумот не се прими во период од 3 до 4 часа, настапува смрт – изјави Пашоли.

Вториот случај бил вчера и се однесува на холандски државјанин на одмор во Охрид.

– Колегите од охридската болница, кои немале серум, ни се јавија и веднаш реагиравме. Времето беше критично, па со санитетско возило пациентот беше донесен кај нас, прими антивиперин и повторно беше вратен во Охрид – додава Пашоли.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...