28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПочина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден од кандидатите кои го посетуваа селективниот курс за баталјонот за специјални сили, одржуван во изминатите дваесетина денови на армискиот полигон „Криволак“.

На крајот од последната дисциплина на курсот, марш на долго растојание, војникот почувствува ненадејно влошување на здравјето околу 18:30 часот и падна во безсознание.

Веднаш беше пренесен со армиско болничко возило, придружуван од воен лекар, во здравствениот дом во Неготино. По интервентните испитувања, беше упатен кон клиниката КАРИЛ во Скопје, каде што персоналот спроведе сите неопходни мерки за реанимација, но по кратко време беше констатирана смртта.

Јавниот обвинител даде насоки за понатамошна постапка и истрага за околностите на несреќниот случај. Официјалниот извештај за причините на смртта ќе биде објавен по завршената обдукција од Институтот за судска медицина во Скопје, а јавноста ќе биде навремено информирана.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...