21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПоплавени стотина куќи во Тетово – се бара исклучување на струјата во...

Поплавени стотина куќи во Тетово – се бара исклучување на струјата во градот

Силно невреме со град во Тетово, после неколку недели, а попладнево дожд и во Скопје.

Во моментов тетовските улици се полни со вода, а повеќе од 100 подруми и куќи се под вода.

Командирот на тетовската против пожарна единица Авни Амети во изјава за Телма рече дека сите екипи се на терен.
Во неколку наврати интервенирале во извлекување на луѓе и поплавени возила.

Издадена е препорака да се исклучи комплетно електричната енергија во градот за да не дојде до предизвика струјни удари и жртви во поплавените објекти.

Тетовската ТППЕ апелира сите кои планираат да се упатат кон Тетово да го одложат своето патување поради големите поплави на приодите и влезот кон градот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...