27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМајка ми излезе да купи храна, тврди Лазар Јанев- синот на Катица...

Мајка ми излезе да купи храна, тврди Лазар Јанев- синот на Катица Јанева.

Адвокатот Лазар Јанев, кој е син и работодавач на Катица Јанева, за „Скопје1“ тврди дека таа како вработена го почитува работните обврски и цело време е во канцеларијата. Според Јанев, Катица ја напушта канцеларијата само доколку во соседните локали да купи за јадење, со оглед дека не користи никаква поволност од КПУ Идризово.

„Ги отфлрам во целост наводите, до моментот на давање на изјавата немам добиено никаков одговор од Установата или сум бил побаран од неа, за било каква работа поврзана со работниот ангажман на Катица Јанева.. Во целот си отфрлам како неточни изјавите на директорот на УПС, од причина што Катица Јанева го почитува работното време и работниот договор кој го имаме склучено со КПУ Идризово. А воедно, истата не прима храна ниту било какви други поволности од затворот Идризово, па нормално е, во текот на работниот ден да купи јадење или да се нахрани како секој нормален човек“, рече Јанев.

Тој посочува дека целта на Управата за извршување на санкции е сосема друга, а не да воочи неправилност. Укажа дека новинарски екипи пред неговата канцеларија имало уште пред да се појави информацијата во јавност.

„Од разговорот со повеќето комшии кои се во близина на адвокатската канцеларија сум известен дека не повеќе од 15 секунди присуствувале овластените лица на Управата и истите сметам дека логично да ме побараат телефонски како работодавач, со оглед дека стојат мои податоци на самиот излог од канцеларијата. Катица Јанева и денеска е на работа, како претходно така и сега ги почитува работните обврски. Сметам дека целта на овој увид од УПС има сосема друга цел, видено од големиот број на новинари кои беа претходно известени и ја снимаа мојата канцеларија, уште пред да излезе соопштението од Управата во јавност“, додаде Јанев за „Скопје1

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...