9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаСкопскиот летниковец на плоштадот стана нужник

Скопскиот летниковец на плоштадот стана нужник

Барокниот летниковец од проектот „Скопје 2014“ стана нужник. Околу летниковецот, кој чинеше 350 илјади евра и се наоѓа меѓу недоизградените Офицерски дом и Градска куќа во на центарот на плоштадот, има измет и мириса на мочка. Меѓу летниковецот има расфрлaно ѓубре, користени алишта, шишиња, догорчиња, штици…

Може да се забележи дека осветлувањето на скулптурата „Вљубени“, којашто се наоѓа во летниковецот, е оштетено. Скулптурата „Вљубени“, дело на авторката Валентина Стефановска, е излиена од бронза и е висока околу еден метар.

Градежните работи на летниковецот ги изведуваше „Бетон“, а барокното здание е изработено од армиранобетонска конструкција обложена со мермер.

Иако првично беше најавен како место за одмор, прерасна во место каде што младите брачни двојки се фотографираат непосредно по регистрацијата во матичната служба.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...