-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаПотресна сторија за брат и сестра во мариовско Рапеш оставени на милост...

Потресна сторија за брат и сестра во мариовско Рапеш оставени на милост и немилост

На дното од животот и на маргините на општеството, далеку од очите на јавноста, во мариовското село Рапеш живеат брат и сестра, и двајцата лица со посебни потреби, препуштени на судбината во тешка сиромаштија и невозможни услови за живеење. Благоја Димовски веќе ја скршил педесетката, а сестра му Анѓа е некоја година помлада. Откако пред една година им изгоре куќата, сега живеат во едно руинирано колипче падарниче, без струја и вода, а згора на се гладуваат со минимална социјална помош која не им стасува ниту за половина месец. Тие се во стрес од пожарот во кој едвај се спасија.

Тв: Алфа

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и...

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...