16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Потресна сторија за брат и сестра во мариовско Рапеш оставени на милост...

Потресна сторија за брат и сестра во мариовско Рапеш оставени на милост и немилост

Translate (Eng):[gtranslate]

На дното од животот и на маргините на општеството, далеку од очите на јавноста, во мариовското село Рапеш живеат брат и сестра, и двајцата лица со посебни потреби, препуштени на судбината во тешка сиромаштија и невозможни услови за живеење. Благоја Димовски веќе ја скршил педесетката, а сестра му Анѓа е некоја година помлада. Откако пред една година им изгоре куќата, сега живеат во едно руинирано колипче падарниче, без струја и вода, а згора на се гладуваат со минимална социјална помош која не им стасува ниту за половина месец. Тие се во стрес од пожарот во кој едвај се спасија.

Тв: Алфа

РЕКЛАМА
- Реклами -