6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСТРУМИЧАНИ ЗА ПРВ ПАТ ВО ЕРУСАЛИМ ОСТАВИЈА КРСТ НА КОЈ Е ИСПИШАНА...

СТРУМИЧАНИ ЗА ПРВ ПАТ ВО ЕРУСАЛИМ ОСТАВИЈА КРСТ НА КОЈ Е ИСПИШАНА МОЛИТВАТА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

Ерусалим доби крст од струмичани на кој е испишана молитвата на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК! Како што не информираа и самите тие, исто така се одржала и литургија на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК.

„Да си овде деновиве е вистински благослов и вистинско уживање. Никогаш во животот не сме се чувствувале толку духовно исполнети. И најважно од се’ е тоа што овде знаат за Македонија, и ја почитуваат многу“-изјавија присутните струмичани во Ерусалим за порталот Струмица Денес.

Во продолжение погледнете ја фотогалеријата:

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...