10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаЃорчев: Да беа ова парламентарни избори – ВМРО-ДПМНЕ ќе имаше 52 пратеници...

Ѓорчев: Да беа ова парламентарни избори – ВМРО-ДПМНЕ ќе имаше 52 пратеници а СДСМ околу 40

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимиор Ѓорчев, во отвореното студио на ТВ Сител истакна дека ВМРО-ДПМНЕ победи во најголем дел од македонските општини во државата, што на парламентарните избори би значело победа на парламентарни избори во државата.

-ДУИ му обезбеди можеби 120.000 гласови на Пендаровски. Ако тие се одземат од контото, плус гласовите на другите коалициони партнери на СДСМ, тоа би значело дека нивната партија на парламентарни избори би освоиле околу 230.000 гласови. Таа разлика значи дека ВМРО-ДПМНЕ би имале 53 а СДСМ околу 40 пратеници. – порача Ѓорчев.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...