7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСвет''Исто како во Македонија''- Поранешниот претседател на Иран денес чува овци

”Исто како во Македонија”- Поранешниот претседател на Иран денес чува овци

Поранешниот претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад, и во времето на своето претседателствување на
работа одел со автобус, а неговата жена работела како чистачка во исламско училиште. Денес, живее од пл
на универзитетски професор во износ од 250 долари месечно и чува овци.
Во интервју за американската телевизија „Фокс Њуз“, на прашањето што си порачува кога ќе се погледне во
огледало, тој одговорил: „Во огледалото гледам човек и му велам: ‘Запомни, ти не си ништо повеќе од обичен слуга’.. Кога првпат влегол во претседателскиот кабинет, ги тргнал скапите персиски килими и ги подарил на џами во Техеран. На нивно место ставил обични, евтини теписи. Во извештајот за својот имот тој напишал дека поседува
автомобил Пежо 504 од 1977 година и стара куќа во еден од најсиромашните делови на Техеран, наследена од татко му.
Претседателот секој ден на работа носел постара торба во која бил спакуван појадокот што му го подготвува сопругата: неколку сендвичи или леб со маслиново масло и сирење.
Често им помагал на чистачите на улици во делот од градот каде што живеел и работел. Кога отседнувал во хотел, барал неговата соба да не биде со голем кревет, зашто не спиел на кревет, туку на под, на душек покриен со ќебе.
Во текот на неговиот мандат, секој нов министер морал да потпише документ дека ќе остане сиромашен, декам нема да се богати на сметка на државата и дека неговите сметки и сметките на неговите роднини ќе бидат
редовно проверувани.
Ахмадинеџад не примал ниту претседателска плата, велејќи дека целото богатство треба да ѝ припаѓа на нацијата, а негова работа е да ги штити и богатството и нацијата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...