4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаЛЕО НЕЛОСКИ ОД ОХРИД ВЛЕЗЕ ВО КНИГАТА НА ГИНИСОВИ РЕКОРДИ

ЛЕО НЕЛОСКИ ОД ОХРИД ВЛЕЗЕ ВО КНИГАТА НА ГИНИСОВИ РЕКОРДИ

Ученикот  Лео Нелоски влезе во Книгата на гинисови рекорди како учесник на најбројниот абакус час, одржан во Обединетите Арапски Емирати во Дубаи на 24. Ноември 2018 година, соопштија од ОУ „Григор Прличев“ во кое учи Нелоски.

Училиштето се гордее со ученикот кој на истиот тој настан освои пехар во областа ментална аритметика, а е успешен и на други полиња.

60132672 2594749790553132 1175911970621095936 n

На Манифестацијата за популаризација на математиката и природните науки „Ноември –месец на науката“ ученикот освои прва награда од областа географија и втора награда од областа природни науки, се вели во соопштението од училиштето.

Публицитет.мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...