15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаИзвештај на ЦИА: Една партија во Македонија е финансирана од Русија!

Извештај на ЦИА: Една партија во Македонија е финансирана од Русија!

Во извештајот на ЦИА се заклучува дека Русија ја финансирала Демократската партија на Албанија, како и други политички партии во Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, за да ги дестабилизира тие земји. Ова го изјави албанскиот премиер Еди Рама за време на дебатите во парламентот, пренесе агенцијата АТА. „ЦИА конкретно забележа во својот извештај дека Демократската партија, заедно со една политичка партија во Македонија, една во Црна Гора и една во Босна и Херцеговина, добиваат руско финансирање за дестабилизација“, рече Рама за време на дебатата, побарана од опозицијата во Албанија за таканаречената „афера Мекгонигл“, пренесе БТА.

Чарлс Мекгонигал е поранешен висок контраразузнавач на ФБИ обвинет во САД дека ги задржал на ФБИ клучните детали од неговото патување во Албанија во 2017 година со поранешен албански разузнавач кој наводно му дал најмногу нешто повеќе од 225.000 долари. „Мекгонигл, кој беше шеф на контраразузнавањето во регионот, исто така е обвинет дека работел за руски олигарх додека тој требаше да го истражува“, претходно објави Асошиетед прес. Албанската опозиција го обвинува премиерот Рама за корупција во врска со „аферата Мекгонигл“.

Пред Собранието, Еди Рама негираше дека го поткупил или покажал посебен третман кон поранешниот агент на ФБИ. Рама верува дека опозицијата сака „да искористи политичко судење во САД што нема никаква врска со Албанија, владата“ или лично со него. Мекгонигал се сретна со Рама неколку пати. Тој упати предупредувања до албанскиот премиер за доделување дозволи за дупчење нафта на водечки руски компании. Еди Рама призна дека се сретнал со агентот и разговарал за руската закана, но негираше дека му дал пари или каков било посебен третман. Рама му рече на парламентот дека доколку имал информации дека Демократската партија (во опозиција) добива руски пари, тој ќе им ги пренесе на партнерските организации и ФБИ да имав повеќе информации од она што излезе во медиумите, за страшниот факт дека Русите ја финансираа најголемата опозиција во оваа земја за да ја соборат владата, ќе ги дадев на сите што можам, без никакви сомнеж, од партнерски организации чувствителни на овие прашања, до ФБИ, дефинитивно“, рече Рама пред албанскиот парламент. Демократската партија во последните месеци организираше неколку протести против владата на Еди Рама. Последниот се случи вчера.

Пензионираниот агент на ФБИ, Мекгонигал, беше обвинет дека работел за рускиот олигарх Олег Дерипаска со што ги прекршил американските санкции и дека зел 225.000 долари во готовина од поранешен албански функционер за безбедност, пишува ТВ Блумберг.
Чарлс Мекгонигал, поранешен специјален агент задолжен за одделот за контраразузнавање на ФБИ во Њујорк, е обвинет за перење пари и кршење на американските санкции против Русија во обвинението незапечатено на 23 јануари во Њујорк. Тој е обвинет одделно за фалсификување документи и давање лажни изјави во обвинението од девет точки, незапечатено во Вашингтон.

Мекгонигл (54) беше уапсен на 21 јануари на меѓународниот аеродром Џон Ф. Кенеди во Њујорк, се вели во судската пријава. Обвинителите велат дека тој се согласил да го истражи рускиот ривал на Дерипаска во замена за скриени плаќања.

Како одговорен специјален агент, Мекгонигал имал дозвола за национална безбедност и бил одговорен за надзор на контраразузнавањето и прашањата за национална безбедност. Мекгонигал служеше во ФБИ од 1996 до 2018 година. Според обвинителите, тој бил вклучен во тајни истраги на руски олигарси, вклучително и Дерипаска.
ЗА ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ ТУКА-ИНФОМАКС

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...