19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаКомитетот за учебници го посети манастирот Свети Наум: „Ќе бидат отстранети иредентистички...

Комитетот за учебници го посети манастирот Свети Наум: „Ќе бидат отстранети иредентистички и ревизионистички референци“

Со посета на манастирот Свети Наум заврши дводневниот состанок на Заедничкиот комитет за учебниците, напиша на Твитер заменик шефот на грчката дипломатија, Маркос Болари, кој го предводи грчкиот тим во разговорите, јави дописничката на МИА од Атина.

– Дводневниот четврти состанок на Мешаниот интердисциплинарен комитет со мандат од Договорот од Преспа за отстранување на иредентизам од учебниците, заврши со пријателска посета на гостите на историскиот манастир Свети Наум покрај Охридското езеро, напиша Боларис на Твитер, објавувајќи и фотографија.

На состанокот, како што претходно беше наведено во заедничкоро соопштение на Комитетот,  делегациите на двете страни во конструктивна и колегијална атмосфера извршија детална и сеопфатна ревизија на наставните планови (курикулумите) по историја, учебниците и помошните наставни материјали (учебни помагала) по историја кои се во употреба во двете земји.

Во заедничкото соопштение се наведува дека „гореспоменатиот материјал треба во најкус можен рок да биде ослободен од какви и да било иредентистички и ревизионистички референци“, соопшти порано денеска МНР. 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...