10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаОд Обединети за Македонија прашуваат каде е македонското знаме???

Од Обединети за Македонија прашуваат каде е македонското знаме???

На Денот на албанското знаме, ден кој треба да биде одбележан со единство и славење на различностите, отсуството на македонското знаме на повеќе локации низ Македонија покренува сериозни прашања за почитување на националните закони. Остриот контраст меѓу празнувањето на албанското знаме и отсуството на македонското знаме бара наше внимание, но и нè поттикнува да се запрашаме: каде е симболот на нашата македонска нација, прашуваат од партијата Обединети за Македонија.

„Законите на земјата се недвосмислени за истакнувањето на националните знамиња, и вознемирувачки е да се види отстапувањето од овие прописи на ден кој повикува на хармонично славење на соживотот. Отсуството на македонското знаме не само што предизвикува загриженост за посветеноста на припадност кон македонската нација, без разлика на вера, националност и пол, туку и навестува подлабоко прашање кое бара итно да се разгледа од државните институции Во држава која се гордее со својата богата историја и култура, глетката на јавните простори без македонското знаме на денот наменет за славење на различностите е причина за вистинска тревога. Значењето на националните симболи не може да се прецени, бидејќи тие служат како визуелен приказ на нашите заеднички вредности, наследство и единство.
Намерното запоставување на македонското знаме испраќа вознемирувачка порака до граѓаните за важноста на овој ден. Императив е ние како граѓани и членови на партијата Обединети за Македонија да заземеме радикален став против ова шокантно непочитување на нашите национални симболи. Нашиот народ низ историјата претрпел искушенија и неволји, а македонското знаме стои како доказ за нашата издржливост и единство. Да се тргне неговото присуство значи да се поткопа самиот темел врз кој се гради нашата нација, која има повеќе етникуми. Како политичка партија посветена на благосостојбата и просперитетот на Македонија, повикуваме на итна истрага за причините за отсуството на македонското знаме на различни локации. Бараме транспарентност и отчетност од оние кои се одговорни да се погрижат нашите национални симболи да бидат видно истакнати, особено во значајните денови како што е Денот на албанското знаме“, се вели во соопштението на Обединети за Македонија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...