10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветНеверојатна љубовна приказна! 30 години помладата стјуардеса му го спасила животот на...

Неверојатна љубовна приказна! 30 години помладата стјуардеса му го спасила животот на Лауда: Биле осум месеци во врска кога одлучила да му го донира бубрегот за да преживее

Трикратниот шампион на Формула 1, легендарниот Ники Лауда, починал во вторникот на 71 година.

Последните моменти од својот живот Лауда ги минал покрај својата сопруга Брижит Ветцингер.

Иако никогаш не сакал во јавност да изнесува детали од својот приватен живот, Ники Лауда во една прилика им открил на новинарите дека во 2005-та година Брижит му го спасила животот.

Лауда тогаш бил во врска со 30 години помладата стјуардеса, која работела во неговата авио-компанија. Таа тогаш имала само 26 години. Иако кратко биле во врска, одлучила да му го донира својот бубрег.

Имено, претходното пресадување на органи не успеало. Во 1997-ма година братот Флориан му го донирал бубрегот, но организмот го исфрлил. Лауда открил дека синот Лукас ги правел тестовите, но се воспоставиле дека не може да биде донор и тогаш помош понудила неговата девојка Брижит.

“Брижит кажа дека ќе се тестира, јас ја прашав зошто, а таа ми одговори дека така сака. И кажав дека сме кратко во врска и дека не сакам толку да жртвува за мене. Меѓутоа, таа ги направи тестовите, а нејзиниот бубрег беше идеален за трансплантација”, открил Лауда во една прилика.

Брижит не била исплашена, едноставно тоа го направила…

“Го правам тоа за тебе, затоа што те сакам”, му велела убавата стјуардеса.

По неколкумесечни подоготовки, Лауда се молел трансплантацијата да успее, бил исплашен поради Брижит, па му олеснило што се минало како што треба.

Во 2008-ма година Лауда и Брижит се венчале на тајна церемонија во Виена. на венчавката присуствувале само најблиски пријатели и членови на семејството. Во среќниот брак овој пар добил две деца, близнаците Миа и Макс.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...