10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаИма надеж и за нас Македонците: Локал од Тетово нуди бесплатна храна...

Има надеж и за нас Македонците: Локал од Тетово нуди бесплатна храна за ученици и студенти што имаат финансиски проблеми

Често читаме вести како ресторани во некои земји од соседството или подалеку нудат бесплатни оброци за посиромашни луѓе. Сега таков случај на хуманост имаме и во нашата земја.

Имено, од локалот „Тајм аут“ од Тетово на страницата на „Фејсбук“ објавија дека нудат бесплатна храна за сите ученици со финансиски проблеми. Тие ученици, без разлика дали учат во основно, средно или, пак, се студенти, ќе добијат картонче со кое до крајот на школувањето ќе добиваат бесплатна храна.
– „Тајм аут“ нуди помош за ученици (од основно, средно) и студенти што имаат финансиски проблеми во текот на студирањето. Тие треба да се јават кај одговорниот на локалите и ќе им се даде картонче со кое во текот на годините до завршувањето на школувањето ќе добиваат бесплатна храна – објавија од локалот на нивната фејсбук-страница.

Веста наиде на рој позитивни реакции и воодушевување, а и побуди надеж дека ова нема да е единствениот пример во нашата земја.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...