21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија На глупостите им нема крај: Скопје ќе добие нов забавен парк со...

На глупостите им нема крај: Скопје ќе добие нов забавен парк со 24 реквизити, вреден околу 11 милиони евра

Translate (Eng):[gtranslate]

На старата локација на забавниот парк ќе се изгради нов тематски забавен парк наречен „Свет“ – треба да биде догодина готов, ветува градоначалникот на Град Скопје. Ќе се простира на 26 000 кавдратни метри. Градските власти уверуваат дека со овој зафат нема да биде унишетно ниту едно дрво или зеленило. Во новиот забавен комплекс ќе бидат сместени 24 модерни реквизити, дел од нив адреналински. Досега се набавени седум по цена од околку 4 милиони евра.

Проектот е со потпис на италијанска фирма, „Студио архитект“,  а авторот на студијата Франко Барцани вели дека реализацијата на целиот забнавен комплекс би чинела околу 11 милиони евра.

v4MaWDiHbh nov zabaven park vo skopje so 24 razlicni rekviziti

Скопје не е Њујорк, па да гради парк од типот на Дизниленд. Мислам дека ова е добар проект и соодветен за Македонија. Паркот ќе има 24 реквизити, вклучувајќи го и популарниот ролер костер. Овој парк ќе биде наменет за цело семејство. Всушност, 80% од паркот ќе биде детско-семејна област, а останатите 20% ќе биде адреналински дел, за оние кои бараат поголеми возбудувања. Тој ќе содржи и паркинг од 11.000 квадратни метри, ресторани, продавници, тоалети, театар со 200 седишта, фонтани, како и своја внатрешна инфраструктура за лесно снаоѓање“, рече Барцани.

РЕКЛАМА

Новиот забавен парк треба да отвори околу 100 вработувања, а со својата модерност и атркативност освен што ќе привлекува домашни гости, ќе биде посетена локација и од странски туристи.

- Реклами -