8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаНа глупостите им нема крај: Скопје ќе добие нов забавен парк со...

На глупостите им нема крај: Скопје ќе добие нов забавен парк со 24 реквизити, вреден околу 11 милиони евра

На старата локација на забавниот парк ќе се изгради нов тематски забавен парк наречен „Свет“ – треба да биде догодина готов, ветува градоначалникот на Град Скопје. Ќе се простира на 26 000 кавдратни метри. Градските власти уверуваат дека со овој зафат нема да биде унишетно ниту едно дрво или зеленило. Во новиот забавен комплекс ќе бидат сместени 24 модерни реквизити, дел од нив адреналински. Досега се набавени седум по цена од околку 4 милиони евра.

Проектот е со потпис на италијанска фирма, „Студио архитект“,  а авторот на студијата Франко Барцани вели дека реализацијата на целиот забнавен комплекс би чинела околу 11 милиони евра.

v4MaWDiHbh nov zabaven park vo skopje so 24 razlicni rekviziti

Скопје не е Њујорк, па да гради парк од типот на Дизниленд. Мислам дека ова е добар проект и соодветен за Македонија. Паркот ќе има 24 реквизити, вклучувајќи го и популарниот ролер костер. Овој парк ќе биде наменет за цело семејство. Всушност, 80% од паркот ќе биде детско-семејна област, а останатите 20% ќе биде адреналински дел, за оние кои бараат поголеми возбудувања. Тој ќе содржи и паркинг од 11.000 квадратни метри, ресторани, продавници, тоалети, театар со 200 седишта, фонтани, како и своја внатрешна инфраструктура за лесно снаоѓање“, рече Барцани.

Новиот забавен парк треба да отвори околу 100 вработувања, а со својата модерност и атркативност освен што ќе привлекува домашни гости, ќе биде посетена локација и од странски туристи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...