7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСпортВардар ја победи Барцелона и се пласираа во финале

Вардар ја победи Барцелона и се пласираа во финале

Ра­ко­ме­та­ри­те на ма­ке­дон­ски­от пр­вак и европски шампион од 2017 година, Вардар, по втор пат ќе играат во големото финале во Ли­га­та на шам­пи­о­ни­те (ЛШ), откако попладнево во „Ланксас арената“ во Келн, се надминаа себе си и успеаја со неверојатни 15 минути во второто полувреме да го совладаат осумкратниот европски првак, шпанска Барселона со 29-27.

Избраниците на тренерот Роберто Парондо, сепак, приредија вистинско чудо во Келн, посебно ако се знае дека во првиот дел се изнапромашија во нападот, а не искористија дури четири зицери, направија и седум грешки, за разлика од Барселона (само три грешки), која играше одлично во одбраната, а ефикасно во нападот.

Барселона и во вториот дел имаше предност од седум гола (22-15), но вардарци не ни помислуваа да се предадат, а нивната рапсодија започна во последните 10-на минути, кога почнаа да ја полнат мрежата на шпанскиот гол. Дека чудо може да се случи, го најави израмнувачкиот гол на Рожерио Мораеш (26-26), во 57-та минута, а чудото дефинитивно се случи со водечкиот гол на Игор Карачиќ (27-26) во 59-та минута. Победата ја завери капитенот Стојанче Стоилов со гол во последните минути за конечни 29-27 и пласман во утрешното големото финале, каде силите ќе ги одмери со унгарски Веспрем (18 ч.), кој пак, во првото полуфинале го совлада полски Киелце со 33-30.

Најефикасен поединец кај Вардар беше неверојатниот Данаи Кристипанс со девет гола, но блескаше и феноменалниот Дејан Милосављев на голот, додека во таборот на Барселона, Гомес даде девет погодоци.

Embedded video

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...