-0.1 C
Ohrid
сабота, јануари 22, 2022
Почетна Македонија Ученици од „Јахја Кемал“ освоија медали на меѓународен натпревар во Букурешт

Ученици од „Јахја Кемал“ освоија медали на меѓународен натпревар во Букурешт

Translate (Eng):[gtranslate]

На меѓународниот натпревар „InfoMatrix 2019″ што се одржа во Букурешт, ученици од приватното основно и средно училиште „Јахја Кемал” освоија три златни, осум сребрени и две бронзени медали. Покрај медалите, учениците беа наградени и со пет пофалници.

Наградите ги добија во конкуренција со 785 ученици од 36 држави кои се претставија со 347 проекти.

Учениците беа наградени во девет категории – програмирање, компјутерска уметност, хардверска контрола, лего сумо, краток филм, мини сумо, лавиринт, следење на линија и беспилотно летало.

РЕКЛАМА