20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаСе зголемува цената на паркингот во Охрид: Доколку сакате да паркирате до...

Се зголемува цената на паркингот во Охрид: Доколку сакате да паркирате до охридското пристаниште ќе си платите 100 денари за 1 час.

Со новиот летен сообраќајен режим и нови цени.

На градскиот плоштад во строгиот центар на Охрид еден саат паркинг ќе чини сто денари. На рампата кај поштата ќе се подигнува билет, со кој ќе може само поминување или кратко запирање на плоштад. Жителите на стар град ќе ја поминуваат и втората рампа која се наоѓа кај градското пристаниште, а оние кои ќе сакаат да паркираат на плоштад ќе мора да плаќаат 100 денари од час.

Коментарите на граѓаните поделени. Некои сметаат дека поскапувањето е исправно, по теркот на сите туристички места. На пример во строгиот центар на Дубровник еден час паркинг чини 6 евра. Па според тоа кој сака да паркира на плоштад нека плати.

Други пак сметаат дека цената е превисока.

Oваа одлука се очекува да помине на идната седница на Совет.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...