11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаСе зголемува цената на паркингот во Охрид: Доколку сакате да паркирате до...

Се зголемува цената на паркингот во Охрид: Доколку сакате да паркирате до охридското пристаниште ќе си платите 100 денари за 1 час.

Со новиот летен сообраќајен режим и нови цени.

На градскиот плоштад во строгиот центар на Охрид еден саат паркинг ќе чини сто денари. На рампата кај поштата ќе се подигнува билет, со кој ќе може само поминување или кратко запирање на плоштад. Жителите на стар град ќе ја поминуваат и втората рампа која се наоѓа кај градското пристаниште, а оние кои ќе сакаат да паркираат на плоштад ќе мора да плаќаат 100 денари од час.

Коментарите на граѓаните поделени. Некои сметаат дека поскапувањето е исправно, по теркот на сите туристички места. На пример во строгиот центар на Дубровник еден час паркинг чини 6 евра. Па според тоа кој сака да паркира на плоштад нека плати.

Други пак сметаат дека цената е превисока.

Oваа одлука се очекува да помине на идната седница на Совет.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...