-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаСветСтудентки од Харвард создадоа вештачка бактерија што може да ја јаде пластиката...

Студентки од Харвард создадоа вештачка бактерија што може да ја јаде пластиката во океаните

Две студентки од Харвард на вештачки начин создадоа
бактерија што има способност да ја јаде пластиката што се
наоѓа во океаните и да ја претвора во јаглерод диоксид и вода,
пишува Science and Info.
Џени Јао и Миранда Венг, кои имаат 20 години, на овој проект
работеа уште од средно училиште. Веќе имаат патенти за
својот “производ“, а за да го започнат проектот обезбедија
финансирање од 400.000 долари.
Студентките имаат освоено и пет награди за својот труд, a
технологијата се користи на два начини: за чистење на плажите и да произведе суровини за облека.
За целиот процес да се заврши, односно пластиката да се
претвори во вода и јаглерод диоксид, потребни се 24 часа.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...