30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Свет Студентки од Харвард создадоа вештачка бактерија што може да ја јаде пластиката...

Студентки од Харвард создадоа вештачка бактерија што може да ја јаде пластиката во океаните

Translate (Eng):[gtranslate]

Две студентки од Харвард на вештачки начин создадоа
бактерија што има способност да ја јаде пластиката што се
наоѓа во океаните и да ја претвора во јаглерод диоксид и вода,
пишува Science and Info.
Џени Јао и Миранда Венг, кои имаат 20 години, на овој проект
работеа уште од средно училиште. Веќе имаат патенти за
својот “производ“, а за да го започнат проектот обезбедија
финансирање од 400.000 долари.
Студентките имаат освоено и пет награди за својот труд, a
технологијата се користи на два начини: за чистење на плажите и да произведе суровини за облека.
За целиот процес да се заврши, односно пластиката да се
претвори во вода и јаглерод диоксид, потребни се 24 часа.

РЕКЛАМА
- Реклами -