11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаЗабаваФејсбук на 18 јуни ќе претстави сопствена криптовалута

Фејсбук на 18 јуни ќе претстави сопствена криптовалута

Познато е дека Фејсбук веќе некое време прави тестови со
сопствена криптовалут. Желбата на компанијата да влезе во
овој релативно нов сегмент од пазарот е доста интересна.
Проектот е веќе во завршна фаза, бидејќи официјалното
претставување на криптовалутата ќе биде на 18 јуни.
Името на валутата ќе биде Libra, а Фејсбук се надева дека ќе
привлече голем интерес кај инвеститорите и ќе успее да ја
поврзе криптовалутата со неколку реални валути.
Ова ќе обезбеди да нема драстични промени во вредноста на
криптовалутата, како на пример што се случува со биткоинот.
Претставувањето на Libra може да започне и нова ера во онлајн шопингот и вршењето на мобилните плаќања на
социјалната мрежа.
Отстранувањето на надоместоците при вршењето на
трансакции со кредитни картички исто така ќе биде во корист
на употребата на криптотовалута. Фејсбук соопшти дека за
нивните планови веќе преговара со голем број водечки
брендови.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...