12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Во Тирана држан првиот фолклорен фестивал на Македонците во Алабанија (ФОТО)

Во Тирана држан првиот фолклорен фестивал на Македонците во Алабанија (ФОТО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Тирана држан првиот фолклорен фестивал на Македонците во Алабанија (ФОТО)

Во организација на Македонското друштво „Илинден“-Тирана а со поддршка на Министерството за култура на Албанија, во Куклениот театар во Тирана, синоќа се одржа првиот „Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Албанија“. Честа да го отвори фестивалот му припадна на Театарот „Скрб и утеха” од Скопје, а многубројната публика со посебно внимание ги проследи и настапите на КУД „Илинден“ од Струга, како и фолклорните групи „Браќа Мемишовци“ од Орешек област Гора, фолклорна група од Требиште, област Голо Брдо, како и фолклорна група од Пустец, Мала Преспа, сите со македонски песни и ора од споменатите области.

Македонскиот фолклор бил создаван и траел со векови. Тој ни овозможува да разбереме кои сме ние. Познавањето на фолклорот значи познавање на сите духовни и материјални богатства на народот.Живот на еден народ е претставен преку традиционалните носии, обичаите, ритуалите, приказните. Но, несомнено најмоќните, најизразените и најприродните алатки кои човекот никогаш не ги напуштил без оглед на времето, местото и возраста се народните песни и ора. Сценската изведба на народната музика создава нови културни перспективи. Токму со овој фестивал, се отвора можност за презентација на изворни и автентични содржини,-рече Никола Ѓурѓај, претседател на Македонското друштво „Илинден“-Тирана.

РЕКЛАМА

Тој посочи дека фестивалот не само што се одржа за првпат,туку за првпат една ваква манифестација е подржана од страна на албанското министерство за култура до кое упати голема благодарост за подршка, со убедување дека подршката ќе продолжи и фестивалот ќе стане традиционален. Овој значаен културен настан за Македонците во Албанија го поздрави Еранда Бедали, преставник на албанското министерството за култура, која ја нагласи определбата на Владата на премиерот Еди Рама за подршка на активностите на припадниците на етничките заедници во негувањето и заштитата на нивниот национален идентитет,култура и традиција. Со посебно внимане настанот го проследија и Атина Ничоска, советник во амбасадата на Република Македонија во Република Албанија и Арманда Хиса, директорка на Националниот центар за фолклор на Албанија.

- Реклами -