10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаИницијатива – Награда за пожарникарите наместо патни трошоци за пратениците

Иницијатива – Награда за пожарникарите наместо патни трошоци за пратениците

Денеска сите бевме сведоци на голем пожар во зграда во Кисела Вода, каде за среќа со помош на брзата интервенција и покрај старите и делумно исправни противпожарни возила, ситуација беше ставена под контрола а станарите навремено спасени.

На тешко пристапен терен, во стара зграда без обезбеден против пожарен излез и скали, нашите скопски пожарникари ХЕРОИ успешно ги извадија неколкуте деца и станари кои беа заглавени на горниот кат од зградата, и кои поради густиот чад не можеа да ја напуштат.

Најпрво со помош на противпожарни скали тие влегоа во станот над оној што гори и спасија неколку дечиња и ги згрижија на безбедно, а по изгаснувањето извлечено беше и девојче кое пред насобраните станари се појави во пожарникарска облека и маска.

За жал во оваа акција за гаснење на пожарот повреден е и еден од пожарникарите кој веднаш беше пренесен во некоја од скопските болници.

По се што покажаа тие денеска, веруваме дека заслужуваат награда, бидејќи без нивната брза реакција можеше да дојде до многу поголема несреќа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...