11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветОвде никој не би ја побарал: Откриено е каде саудискиот принц ја...

Овде никој не би ја побарал: Откриено е каде саудискиот принц ја чува сликата на Исус вредна 450 милиони долари!

Сликата „Салватор Мунди“, или „Спасителот на светот“ на Леонардо Да Винчи, која официјално е најскапата на светот, наводно се наоѓала на јахта во сопственост на саудискиот принц Мохамед Бин Салман.

Оваа слика се најде во центарот на вниманието на светската јавност откако во 2017-та година беше продадена за вртоглави 450 милиони долари. Во меѓувреме, на сликата ѝ се загуби секоја трага, иако беше најавено дека ќе биде изложена во арапската верзија на музејот Лувр.

Во јавноста се појави информација дека делото на Леонардо Да Винчи старо 500 години, преку посредник го купил контоверзниот саудиски престолонаследник Мохамад Бин Салман, но од аукциската куќа „Кристи“ не открија повеќе детали.

Сега се појави информација дека сликата која очигледно нема да биде изложена во музеј, се наоѓа на јахтата „Серен“ која е во сопственост на принцот Бин Салман. Јахтата последен пат била забележана во водите на Црвеното море и се наоѓала недалеку од популарното египетско летувалиште Шарм Ел Шеик.

Иако отвореното море можеби и не е најдоброто место за чување на слика со ваква вредност, сепак не е невообичаено најбогатите луѓе на светот своите луксузни јахти да ги украсуваат со вакви скапоцености.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...