7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаУНЕСКО ГО РАЗГЛЕДУВА СТАТУСОТ НА ОХРИД

УНЕСКО ГО РАЗГЛЕДУВА СТАТУСОТ НА ОХРИД

За прв пат во својата историја Охрид ќе се најде на регистер за нелегални градби на сесија во Унеско која се одржува во Баку Азербејџан . Според статистиката во регистарот на нелегални градби кој го направи општината идентификувани се 1.076 предмети за кои е констатирано прекршување на законот за градење, од кои 409 се лоцирани во заштитниот појас.

УНЕСКО во последниот извештај препорачува да го стави природното и културното наследство на Охридскиот Регион на листата на загрозено светско наследство.

Градоначалникот на Охрид пак и во досегашните изјави укажуваше дека состојбата со дивоградбите е алармантна и дека ова не е новитет но дека мора да се пристапи посериозно да се третира проблемот

И дел од екологистите во земјава досега неколку пати алармираа за ваквата ситуација .

Во Баку Азербејџан каде на седница ќе се дискутира токму оваа тема е и градоначалникот на Охрид Георгиевски а дел од делегацијата се и министерот без ресор Едмонд Адеми и заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски . Сепак иако Георгиевски и до сега укажуваше на потребата од рушење на дивоградбите сепак се уште не е избрана фирмата која што ќе го прави тоа и ќе се чека најверојатно тој да се врати од Баку но и да ги донесе заклучоците кои произлегле од мониторинг мисијата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...