4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаАКО ОТВОРАТЕ ТЕЛЕВИЗИЈА ВО МАКЕДОНИЈА НЕ СТАВАЈТЕ ЕДИНИЦА (1) ВО НЕЈЗИНОТО ИМЕ...

АКО ОТВОРАТЕ ТЕЛЕВИЗИЈА ВО МАКЕДОНИЈА НЕ СТАВАЈТЕ ЕДИНИЦА (1) ВО НЕЈЗИНОТО ИМЕ МАЛЕР ЌЕ ВЕ БИЕ..

Ако случајно решите да отворите медиум (телевизија) со национална концесија во Р. Северна Македонија, не ставајте единица во нејзиното име. За конкретен пример можеме да ви ги дадеме случаите со А1 телевизија и судбината на г. Велија Рамковски, и со 1ТВ на Боки 13-ка.

Се прашуваме зошто г. Јовановски не си ја крсти телевизијата 13-ка, а го избра 1 ТВ за име на својата телевизија и покрај тоа што знае како заврши Велија и тргна по истиот пат.

Токму поради тоа вашата телевизија може да се вика Канал 3, Канал 5, Канал 6, Сител, Алфа но никако не ставајте единица во името на телевизијата. Тоа е така бидејќи ако вашата телевизија се нарекува, Канал 5, Сител, Алфа или било како поинаку, имате право да рекетирате а тоа ќе ви го потврдат и бизнисмените. Но телевизијата која во своето име содржи единица завршува неславно, а нејзиниот газда во затвор.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...