10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаЗдравје и убавинаХрана од која може да добиете смртоносна бактерија, а трудниците и децата...

Храна од која може да добиете смртоносна бактерија, а трудниците и децата се најзагрозени

Австралискиот портал „News“ пренесува дека двајца луѓе починале откако се заразиле со бактеријата листерија.

Подоцна било воочено дека таа бактерија била добиена поради консумирање на чаден лосос.

Доколку имате труење од бактеријата листерија на почетокот таа дава симптоми, а тоа е грипот. Заразениот човек добива грозница, болки во мускулите, мачнини, а понекогаш и диареа.

Бидејќи труењето било предизвикано од сиров лосос, од Одделението за здравје порачуваат да се зголеми контролата на храна која може да ги зарази луѓето со бактеријата листерија, а тоа се сирови школки, суши, лосос…

Намирници кои можат да бидат заразени од оваа бактерија се: ладни јадења од месо, паштета, меки сирења и спакувани салати.

Листерија е особено опасна по трудниците и штотуку родените деца и луѓето со слаб имунитет.

   

  spot_img
  spot_img
  ПОВРЗАНИ СТАТИИ

  Најпопуларни

  Повеќе постови

  Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

  А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

  Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

  СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

  Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

  Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

  Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

  Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...