7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаМизерни услови во таканаречената мртовечница во болницата Свети Еразмо во Охрид.

Мизерни услови во таканаречената мртовечница во болницата Свети Еразмо во Охрид.

Ова е таканаречената мртовечница во болницата Свети Еразмо во Охрид. Погледнете ги само условите, хигиената и сместувањето на телото на починатиот пациент. Ова е чист пример за тоа колку трула, скапана и ужасна држава сме и во која состојба ни е нефункционалното и ужасното здравство.
На видеото и на сликите е телото на мојата мајка која почина после само 38 часа од префрлањето во “специјализираната” болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо Охрид, која ми изгледаше по се како воопшто не специјализирана и ме потсетуваше како болница од некое село заглавена во 70тите. Мојата мајка Љубица Мишева Јованоска доживеа мозочен удар на 6ти мај оваа година и беа изведени две операции на мозок во државна болница во Скопје на клиниката за неврохирургија, после два месеца беше префрлена во пародијата од болница во Кавадарци, од каде беше бркана две недели додека претстојуваше таму и цело време бевме во конфликт со мороните од доктори и сестри од нервно да сме ја носеле дома или во дом не приморуваа, за на крај едвај да биде примена во Свети Еразмо – примањето беше припратено со половина час ужасна галама, одбивност, ароганција од неколку од сестри, еден кловн доктор (Јоне Мицевски) и сето тоа пред очите на мојата мајка која беше свесна, во тешка состобја и чекаше околу три часа во ходникот на болницата за на крај да биде примена на оделение. Од кога беше примена мојата мајка на одделение во Свети Еразмо, почина после само 38 часа што ме наведува да мислам дека се ослободиле од неа. Од кога ме известија телефонски дека починала и кога дојдов не добив подетален одговор кои се причините за смртта освен што секој еден што го прашав ми рече ТЕЖОК СЛУЧАЈ БЕШЕ, што пак ме наведува дека се ослободиле од неа или дека направиле грешка со терапијата.
Еве до кој степен ни е стигнато нефункционалното и ужасно здравство.
Сакам да им се заблагодарам на доктор Роберт Шумковски и неговиот тим од клиниката за неврохирургија на државна болница во Скопје и анестезиолозите Васко Демјански и Александар Димитровски кои ја водеа мојата мајка додека претстојуваше во пародијата од болница во Кавадарци, кои ги праќаат од Скопје бидејќи во Кавадарци немаат анестезиолог. Луѓето се врвни професионалци и големи стручњаци во својата област.
Сите знаеме колку ни е труло и неефикасно здравството, не би му посакал на никој да го осети на своја кожа.
ЈАС ЌЕ ЈА ИСКОРИСТАМ СЕКОЈА ПРИЛИКА И МОЖНОСТ ЗА ДА ЈА НАПУШТАМ ОВАА ПАРОДИЈА ОД ДРЖАВА! 

Објави на својот профил

Ivica Jovanoski

Фотографија на Ivica Jovanoski.

Gepostet von Ivica Jovanoski am Freitag, 26. Juli 2019

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...