8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаВечерва од Аеродром тргнува традиционалниот Илинденски марш

Вечерва од Аеродром тргнува традиционалниот Илинденски марш

Традиционалниот Илинденски марш, вечерва започнува од општина Аеродром. Коњаничкиот марш на 2 -ри август треба да пристигне во Крушево на централната прослава на најголемиот македонски национален празник Илинден.

Помеѓу дваесетте коњаници, во коњаничкиот марш ќе учествуваат и три жени.

Вечерва свеченото дефиле ќе се одвива во црквата „Свети Петар и Павле“, каде коњаниците ќе побараат благослов за шестдневниот пат кон Мечкин Камен. На коњаниците од Скопје ќе им се придружи и група коњаници од Маврово и заедно ќе влезат во Крушево.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...