2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаСветДедото ја потврдил најлошата вест: Починале 8-годишни близнаци во вчерашната несреќа кај...

Дедото ја потврдил најлошата вест: Починале 8-годишни близнаци во вчерашната несреќа кај Пожаревац

Куќата на семејството Пешиќ од Крагуевац од денеска засекогаш е завиена во црно.

Единствен преживеан во вчерашната стравична несреќа на патот кон Пожаревац, 8-годишно момче, вториот близнак за чиј животи лекарите лавовски се бореле, после загубата на неговиот татко Александар, бабата Станица и неговиот брат близнак денеска починало во болница и покрај сите напори да му го спасат животот и да го зачуваат макар неговиот живот во животот на мајката и дедото Драгутин Пешиќ, потврдено е за Курир.рс од семејството во Крагуевац.

Да потсетиме, таткото Александар не знаејќи дека оди на пат без враќање, со синовите близнаци и мајката тргнал кон Сребреното езеро каде требало да поминат неколку денови одмор. Синовите на Александар живееле кај својата мајка, од која тој се развел пред неколку години, а за летниот распуст требало да бидат кај таткото, објавува Новости.рс

До стравична сообраќајка дошло во саботата во претпладневните часови, некаде после 10 часот, кај местото Михајловац, во близина на патот за Пожаревац. Автомобилот со кој управувал Адем С., од засега непознати причини, удрил во задниот дел на „цитроен“ во кој се наоѓале Пешиќ. Првично било објавено дека Пешиќ бил удрен од Турчин во автомобил со фински регистерски таблички. а утринава е објавена информација дека станува збор за Албанец од Косово со фински регистерски таблички.

-Од силниот удар „цитроенот“ неколку пати се превртел и излетал од патот. Запрел после стотина метри крај патот. На место загинале Александар и неговата мајка Станица, која била на совозачкото седиште – навеле надлежните органи.

Црната вест во попладневните часови стигнала и до Крагуевац. Дедото Драгутин Пешиќ, скршен од болка и преголема тага, почнал да прима сочувство од соседите и пријателите. За него нема зборови за утеха. Јавено му било дека останал без синот, сопругата и внуците. Со тешка мака дал изјава и за медиумите.

-Ве молам не ме прашувајте ништо. За момент останав без најблиските. Каде да одам, што да правам сам, не знам како ми е другиот син, знам дека е повреден – рекол Драгутин.

Александар бил многу поврзан со близнаците, кои тој и сопругата ги добиле после долги години обиди да имаат деца. Неговиот брат починал, а тој живеел со мајка му и татко му Драгутин.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...